Oświadczenie cudzoziemca dotyczące posiadania przez niego (lub nie) rezydencji podatkowej w Polsce
Źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 18 (498) z dnia 20.09.2019
PYTANIE CZYTELNIKA:
Płatnik w celu ustalenia rezydencji podatkowej zleceniobiorcy-cudzoziemca może posłużyć się oświadczeniem złożonym przez zleceniobiorcę.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lipca 2019 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.231.2019.1.JK2.
Spółka na podstawie umowy o świadczenie usług (umowy zlecenia) będzie zatrudniała obywateli Ukrainy. Zleceniobiorcy będą przebywali i pracowali legalnie na terytorium Polski, tzn. będą posiadali wymagane polskimi przepisami dokumenty.
Spółka zakłada, że zleceniobiorcy nie przedstawią jej certyfikatów rezydencji, dlatego zamierza zwracać się do nich o złożenie jednego z dwóch zaproponowanych im oświadczeń. W pierwszym oświadczą, że w okresie wykonywania zlecenia ich centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) mieści się w Polsce. W drugim, że ich pobyt w Polsce nie przekroczył 183 dni i że w okresie pobytu w Polsce, w tym również w okresie wykonywania zlecenia na rzecz spółki nie posiadają ośrodka interesów życiowych w Polsce. Z pierwszego oświadczenia będzie wynikać, że osoba składająca oświadczenie w danym roku jest polskim rezydentem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a z drugiego, że nim nie jest.
W oświadczeniu zleceniobiorca zobowiąże się do jego aktualizacji, jeżeli wystąpią okoliczności wpływające na aktualność takiego oświadczenia.
Spółka zaznaczyła, że oświadczenia zamierza traktować jako podstawę rozliczenia wypłacanych wynagrodzeń i zapytała, czy w przypadku gdy zleceniobiorca złoży:
pierwszy rodzaj oświadczenia, to dla potrzeb podatkowych może od początku z nim współpracy traktować go jako rezydenta podatkowego Polski, a w związku z tym obliczać zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, a nie ryczałtem,
drugi rodzaj oświadczenia lub też nie złoży żadnego oświadczenia, to dla potrzeb podatkowych może od początku współpracy traktować go jako nierezydenta podatkowego Polski, a w związku z tym obliczać podatek dochodowy według ryczałtowej stawki wynoszącej 20%?
Odpowiedź na pytanie Czytelnika zawiera znaków: 4891
Zaloguj się
Przywilej korzystania z dostępu do POMOCNIKÓW Księgowego
PREMIUM
(w tym do Bazy Pytań Czytelników) przysługuje Prenumeratorom kompletu pięciu specjalistycznych Czasopism
dla Księgowych w wersji papierowej (komplet promocyjny nr 1 lub 2) i/lub Abonentom internetowego Serwisu Głównego Księgowego.
Przejdź do Panelu logowania »
Zostań Prenumeratorem
KOMPLETU CZASOPISM!
Zamów komplet promocyjny nr 1 lub nr 2
i zyskaj najwięcej korzyści !