Wyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja bazy: 18.03.2019, godz. 7:00

Opodatkowanie dochodów z zagranicy


Rozliczanie dochodów zagranicznych metodą proporcjonalnego odliczenia - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (481) z dnia 1.01.2019
Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce, w razie uzyskania dochodów za granicą, muszą je wykazać w dołączanym do zeznania załączniku PIT/ZG, a przy ich rozliczeniu podatkowym uwzględnić właściwą metodę unikania podwójnego opodatkowania. Z art. 27 ust. 9 updof wynika, że jeżeli przy rozliczaniu dochodów zagranicznych ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, to podatek oblicza się od łącznych dochodów uzyskanych w Polsce i za granicą, a następnie pomniejsza się ten podatek o kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie jest limitowane i nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. W praktyce występują sytuacje, gdy podatnicy według metody proporcjonalnego odliczenia rozliczają w Polsce dochody uzyskane w więcej niż jednym obcym państwie. Wówczas powstaje pytanie, czy w takim przypadku podlegającą odliczeniu od podatku w Polsce kwotę podatku zapłaconego w każdym obcym państwie, należy ustalać w odniesieniu do dochodu uzyskanego w danym państwie, czy też można odnieść sumę kwot podatku zapłaconego za granicą do sumy dochodów zagranicznych? - zobacz odpowiedź  »  
Rozliczanie zwrotu zagranicznego podatku - wyrok NSA
Źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (478) z dnia 20.11.2018
Jeśli podatnik najpierw odliczył od podatku płaconego w Polsce podatek uiszczony za granicą, a potem uzyskał jego zwrot, musi dokonać doliczenia tego podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zwrócono mu podatek. Nie jest możliwe złożenie korekty uprzednio złożonego zeznania (z uwzględnieniem zwróconego podatku) w związku z otrzymanym zwrotem podatku z zagranicy i ponowne skorzystanie z tzw. ulgi abolicyjnej. Tak wynika z wyroku NSA z 18 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2417/16. Podatnik wskazał, że w Polsce posiada centrum interesów osobistych i zgodnie z art. 3 ust. 1a updof jego miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W 2013 r. był zatrudniony na umowę o pracę w firmie holenderskiej. Rozliczenia rocznego dokonał na druku PIT-36 i załączniku PIT/ZG z zastosowaniem postanowień konwencji zawartej między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120). Na skutek dokonania rozliczenia z holenderskim urzędem otrzymał w 2014 r. zwrot podatku dochodowego zapłaconego w Holandii. Podatnik zapytał organ podatkowy, czy może skorygować zeznanie za 2013 r. w ten sposób, że wykaże kwotę podatku dochodowego zapłaconego w Holandii po uwzględnieniu otrzymanego w 2014 r. zwrotu podatku z Holandii, a następnie skorzysta z ulgi abolicyjnej? - zobacz odpowiedź  »  
Usługi zakupione od zagranicznego podmiotu - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (476) z dnia 20.10.2018
Wynagrodzenie wypłacane przez urząd miasta na rzecz holenderskiej firmy z tytułu zakupu usługi dostępu do przestrzeni adresowej IPv4 nie mieści się w dyspozycji normy prawnej określonej w art. 21 ust. 1 updop. Wobec tego urząd nie ma obowiązku potrącenia podatku u źródła od płatności za tę usługę przekazywanych za granicę. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 września 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.180.2018.2.KB. Urząd miasta w 2018 r. zakupił usługę od firmy mającej siedzibę w Holandii. Obejmuje ona udostępnianie adresów publicznych IPv4 i polega na tym, że urzędowi miasta została przyznana pula adresów, w ramach której udostępniono usługi w internecie. Przyznana pula na adresy jest stała i umożliwia utrzymanie stałych i niezmiennych adresów nawet przy zmianie operatora usług internetowych. Usługa nie obejmuje usług reklamowych czy też innych usług ekspozycyjnych. W jej ramach nie doszło do przekazania licencji, innych praw majątkowych i praw własności przemysłowej. Urząd miasta nie ma prawa do powielania, modyfikacji i udostępniania osobom trzecim programów w ramach tej usługi. Nie nabywa też prawa do programu komputerowego, oprogramowania komputerowego, a ponadto nie jest to też hosting usług. Posiada certyfikat rezydencji podatkowej kontrahenta holenderskiego. W zaprezentowanej sytuacji urząd miasta miał jednak wątpliwości, czy jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, tzw. podatku u źródła, o którym mowa w art. 21 updop, od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz firmy holenderskiej z tytułu zakupu usług dostępu do przestrzeni adresowej IPv4? - zobacz odpowiedź  »  
Usługa przechowywania danych na serwerach a obowiązek odprowadzenia podatku - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (475) z dnia 1.10.2018
W przypadku korzystania z udostępnionej powierzchni dyskowej (hostingu) przez kontrahenta niebędącego polskim rezydentem podatkowym, polska firma ma obowiązek obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) od należności za tę usługę. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 sierpnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.256.2018.1.MS. Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl Spółka (wnioskodawca) nabywa od kontrahentów niemających siedziby ani zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. nierezydentów, m.in. usługi polegające na udostępnianiu przestrzeni dyskowej na serwerach kontrahenta (usługa przechowywania danych). W zamian za opłaty, spółka ma możliwość zamieszczania swoich danych poprzez przesłanie ich na serwer kontrahenta. Nabywana usługa korzysta z chmury, tj. sieci połączonych ze sobą serwerów, co umożliwia centralizację przechowywanych danych. W ramach usługi przechowywania danych nie dochodzi do ich przetwarzania. Działalność kontrahenta polega jedynie na hostingu, tj. udostępnieniu powierzchni dyskowej oraz zapewnieniu odpowiedniej ochrony plików zamieszczonych na serwerze kontrahenta. Spółka miała wątpliwość, czy ciąży na niej obowiązek obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia podatku u źródła od należności za tę usługę? - zobacz odpowiedź  »  

Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

 
       
Serwisy specjalistyczne

www.ZakladamyFirme.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.Zasilki.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

 
     
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.